• Jeśli analizujesz technologię fotowoltaiczną, z pewnością natrafiłeś kiedyś na pojęcie BusBar. Termin ten pojawia się przede wszystkim w kontekście wydajności całej instalacji fotowoltaicznej. Wyjaśnijmy zatem, co to są busbary i jakie funkcje pełnią. Opowiemy także o różnych wersjach technologii umieszczania busbarów, a także wpływie ich liczby na efektywność działania paneli.

  Co to są busbary?

  Nazwa BusBar przyjęła się z terminologii angielskiej. W Polsce określenie BusBar w fotowoltaice znane jest również jako skrót BB. Definicja techniczna mówi nam, że busbary to pionowe złącza umiejscowione na ogniwach fotowoltaicznych, których podstawową funkcją staje się kolekcjonowanie i transport wytworzonej energii. Liczba busbarów w fotowoltaice na przestrzeni lat ulegała systematycznemu zwiększeniu. Okazuje się bowiem, że busbar wpływa nie tylko na wydajność całego systemu, lecz także ogranicza skutki ewentualnych awarii. Zapewne wiecie, że główną obawą firm rozważających inwestycję w farmę fotowoltaiczną jest ograniczanie wydajności na skutek problemów technicznych lub uszkodzeń.

  Chociaż panele wykazują niezwykłą wytrzymałość na deszcz, grad lub śnieg, po dłuższym użytkowaniu struktura powierzchni krzemowej może ulec osłabieniu. Niekorzystny wpływ na funkcjonowanie PV wywiera również wysoka amplituda temperatur. Wszystkie wymienione tu czynniki mogą powodować mikropęknięcia na ogniwach, co zaburza swobodny przepływ elektronów i ma negatywny wpływ na końcowy bilans energetyczny. Producenci stworzyli zatem technologię busbar znaczenie, której widać wyraźnie podczas analizy zachowania samych elektronów. Umiejscowienie szyn zbiorczych na powierzchni paneli powoduje zwiększenie wydajności na tym samym obszarze, a także zmniejszenie zakłóceń przepływu prądu w przypadku występowania mikropęknięć.

  Różne techniki umieszczenia busbarów

  Liczba busbarów wpływa na efektywność paneli. Generalna zasada mówi, że im więcej szyn zbiorczych, tym lepiej. Jednak nadmierna ilość busbarów umiejscowionych z przodu ogniwa będzie generować niepożądane zacienienie. Rozwiązaniem tego problemu stają się innowacje w zakresie pomniejszenia grubości szyn zbiorczych, a także ograniczenie ich liczby maksymalnej do 12 na każde ogniwo. Obecnie najpopularniejszą wersją konstrukcyjną staje się 9 busbarów lub 12 busbarów na jeden PV. Wartości te dają optymalne zmniejszenie odległości między szynami zbiorczymi, co ma dwie kluczowe zalety.

  Po pierwsze, tym sposobem zniwelujesz ryzyko utraty prądu przy niewielkich uszkodzeniach powierzchni paneli. Po drugie, stosując panele z 9. lub 12. busbarami ograniczysz zjawisko rezystancji i związane z nim straty wydajności przesyłu. Busbary najczęściej umieszcza się z przodu ogniwa. Powodem takiego stanu rzeczy nie jest jednak największa efektywność tego typu rozwiązania, lecz niższy koszt wynikający z możliwości zastosowania paneli typu

  busbar

  Czy wiesz, że busbar można także zlokalizować po drugiej stronie?

  Busbar zainstalowany od spodu ogniwa nie tylko poprawia parametry przesyłu, lecz również pełni podparcie dla samej struktury krzemowej, niwelując ryzyko pojawienia się mikrouszkodzeń. Takie rozwiązanie zawarto w panelach IBC, wykorzystujących ogniwa krzemowe typu N.

  Busbary dokonały znaczącej rewolucji w dziedzinie konstruowania paneli fotowoltaicznych. Jeśli jesteś zainteresowany najwyższą wydajnością swojej firmowej instalacji, powinieneś poważnie rozważyć montaż ogniw wyposażonych w 9 lub 12 busbarów. Zyskasz tym samym maksymalną wydajność i ochronę przed uszkodzeniami.

  Pan L. PV

  Pan L. PV

  Niezawodny researcher najważniejszych danych ze świata energetyki.

  Zostaw komentarz

  Blog PKF S.A.

  Sektor Polskiej Energetyki bez tajemnic. Fotowoltaika okiem Eksperta, Raporty dla Inwestorów, Energia w Biznesie i wiele więcej.

  kosztorysant pv

  Pobierz PDF

  Dowiedz się jak powinna wyglądać dobrze zaprojektowana i bezpieczna instalacja PV!

  Ostatnie wpisy

  Obserwuj nas:

  Nie przegap Artykułu

  contact pop

  Masz pytania? Zamów kontakt z naszym doradcą i otrzymaj szybką odpowiedź!