Obsługa podróżnych wiąże się z koniecznością systematycznego podnoszenia satysfakcji podróżującego. Lotniska, dworce kolejowe i autobusowe systematycznie rozwijają infrastrukturę do obsługi pasażera. Liczne sklepy i punkty sprzedaży, nowoczesne poczekalnie, bary i restauracje generują coraz większe zapotrzebowanie na pobór energii elektrycznej. Dodatkowo nowoczesne obiekty takie jak lotniska i dworce muszą być odpowiednio oświetlone i ogrzane/chłodzone.

W Polsce Lotnisko Okęcie (800 kWp) oraz w Rzeszowie - Jasionka (450 kWp), a w Europie m.in. w porcie lotniczym Helsinki-Vantaa w Finlandii (312 kWp) czy największa na świecie instalacja lotniskowa na indyjskim porcie lotniczym Koczin w stanie Kerala o mocy 12 MWp, która jest pierwszym lotniskiem na świecie które całkowicie funkcjonuje wyłącznie dzięki energii słonecznej to tylko kilka przykładów pokazujących trendy w rozwoju infrastruktury lotniskowej.

Wielkopowierzchniowe dachy budynków oraz tereny wokół lotnisk i dworców pozwalają na swobodne projektowanie elektrowni fotowoltaicznych o znacznej mocy, które zapewnią nawet do 100% zapotrzebowania na energię elektryczną.

© PKF S.A.