Dofinansowanie dla firm na fotowoltaikę do 50 kWp (2021 r.)

NAJNOWSZE

50 kw na start

Ruszył program '50 kW na start' skierowany do śląskich przedsiębiorców. Dowiedz się co możesz zyskać, do kiedy trwają nabory i złóż wniosek już dzisiaj!

opłata mocowa

Nowa opłata mocowa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku, a polscy przedsiębiorcy muszą teraz odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jak się odbije na polskim biznesie? Kogo obowiązuje i czy można jej uniknąć? Odpowiedzi już dzisiaj na blogu Polskiej Korporacji Fotowoltaicznej.

mój prąd

Dotacje na fotowoltaikę, które pozwoliły Polakom na dynamiczny rozwój, wracają w nowej odsłonie!

Czytaj również

GRAMWZIELONE.PL

SOLARIS BLOGSPOT

FAQ

Najczęstsze Zapytania

Nie wiesz jak działa instalacja fotowoltaiczna? Zastanawiasz się jakie moduły PV wybrać? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz tutaj!

Ile kosztuje fotowoltaika?

To pytanie zadaje sobie każdy inwestor. Cena instalacji fotowoltaicznej zależy głównie od jakości dobranych podzespołów. Zwracajmy uwagę, aby wykonawcą instalacji i producentem podstawowych komponentów takich jak moduły, falowniki czy zabezpieczenia były wiodące firmy w tych branżach o stabilnej pozycji na rynku, mogące zapewnić sprawną obsługe serwisową.
Jednoosobowe działalności czy też firmy z kapitałem rzędu kilku tysięcy złotych nie będą dla nas żadna formą zabezpieczenia w przypadku awarii.

Jak działa instalacja PV?

Hasło "Prąd ze słońca" nie wzięło się tutaj z przypadku. Moduł fotowoltaiczny wykonany z płytek krzemu absorbuje promienie słoneczne, które oddziałowują na zawarte w kryształkach krzemu elektrony pobudzajac je. W ten sposób w wielkim skrócie powstaje energia elektryczna.
Następnie energia ta wędruje do inwertera ( falownika ), który zamienia prąd zmienny w prąd stały. Tak przetworzona energia elektryczna trafia do odbiorników.
Nadprodukcja energii elektrycznej natomiast trafia do OSD ( Operatora Sieci Dystrybucyjnej ), który magazynuje ją potrącając 20% w przypadku instalacji do 10kWp oraz 30% zmagazynowanej energii w przypadku większych instalacji. Podmiot rozliczający się w ten sposób z operatorem nazywany jest Prosumentem. W innym przypadku nadwyżki energii sprzedawane są po cenie ustalonej z OSD.

Czy panele fotowoltaiczne są odporne na warunki atmosferyczne?

Tak, panele są odporne na warunki atmosferyczne, jednak nie są odporne na anomalie pogodowe. Każdy z producentów dokładnie określa w kartach katalogowych parametry takie jak maksymalny nacisk czy waga kul gradowych. Szczególnie istotnym jest profesjonalny i zgodny z zaleceniami producenta montaż instalacji. Zagwarantuje to nam bezpieczeństwo w przypadku silnych podmuchów wiatru.

Ile czasu zajmuje wybudowanie instalacji?

PKF S.A. dzięki własnym strukturom w zakresie projektowania i montażu, może zrealizować mikroinstalację do 50kWp już w 21 dni od daty podpisania umowy. Warunkiem jest oczywiście dostęp do wymaganej dokumentacji od inwestora oraz warunki pogodowe umożliwiające prowadzenie prac. Inwestycje powyżej 50kWp z uwagi na wymagany między innymi projekt budowlany i pozwolenie na budowę trwają znacznie dłużej. Nie mniej jednak podpisując umowę i pełnomocnictwa, załatwiamy w imieniu inwestora wszystkie dokumenty w możliwie najkrótszym czasie.

Jaka jest stopa zwrotu z inwestycji w PV?

Większość inwestycji w instalację PV zwraca się w przedziale 5-8 lat, w zależności od użytych podzespołów oraz profilu zużycia energii.
Na etapie ofertowania nasi specjaliści przeprowadzają szczegółowy wywiad z inwestorem i określają orientacyjny okres zwrotu oraz wskaźniki IRR oraz NPV.

Kim jest PROSUMENT?

Mówiąc najprościej jest to ktoś kto produkuje, a zarazem konsumuje wyprodukowaną energię elektryczną w mikroinstalacji ( instalacji do 50kWp ). Prosument może magazynować energię, przekazując nadwyżkę do sieci energetycznej, jednak przekazywanie energii nie może być przeważajacą częścią działalności gospodarczej.
contact pop

Masz pytania? Zamów kontakt z naszym doradcą i otrzymaj szybką odpowiedź!