- Budowa Instalacji, Farmy PV, Technologie
- 0 Comment
Z roku na rok farmy fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów, którym zależy na opłacalnych inwestycjach. Dzieje się tak, ponieważ nie tylko pozwalają na uzyskanie tańszej energii elektrycznej i znaczne zmniejszenie rachunków za prąd, ale przyczyniają się również do bardzo dużych zysków w przypadku wybudowania komercyjnej farmy fotowoltaicznej. Warto przy tym wspomnieć, że ceny energii na giełdzie stale rosną, a w 2021 roku osiągnęły swój rekordowy poziom. Z tego też powodu inwestorzy starają się stworzyć farmy, które będą przynosiły duże zyski i generowały jak najmniejsze koszty związane z ich utrzymaniem. To sprawia, że ważną wskazówką okazuje się nasłonecznienie Polski, które ma duży wpływ na wydajność całej instalacji.
Największe nasłonecznienie w Polsce - jak wybrać idealne miejsce do budowy farmy fotowoltaicznej?
Wybór godnego uwagi miejsca do stworzenia instalacji fotowoltaicznej nie okazuje się dużym wyzwaniem, gdy z energii słonecznej chcemy korzystać jedynie na własny użytek w niewielkim gospodarstwie domowym lub małej firmie. Mimo to w sytuacji, gdy chcesz zainwestować w większą farmę fotowoltaiczną, która szybko się zwróci i pomnoży Twoje dochody, powinieneś wiedzieć, w którym województw w Polsce jest największe średnioroczne nasłonecznienie. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że wbrew pozorom fotowoltaika nie działa najlepiej jedynie podczas upalnych i bardzo słonecznych miesięcy, takich jak czerwiec, lipiec czy sierpień. Największe zyski możesz osiągnąć wtedy, gdy panujące na zewnątrz temperatury nie są zbyt wysokie, ale w ciągu dnia pojawia się sporo słońca. Wówczas instalacja wyróżnia się największą wydajnością, ponieważ nie nagrzewa się i przez cały czas wytwarza energię słoneczną.
Chcąc poprawnie określić nasłonecznienie w Polsce w poszczególnych miesiącach, warto skorzystać ze specjalnie przygotowanych map nasłonecznienia, które okazują się cennym źródłem informacji. Dzięki nim zobaczymy, że największe nasłonecznienie w Polsce zależy między innymi od szerokości geograficznej, ukształtowania terenu, mikroklimatu, rodzaju i gęstości zabudowań oraz od poziomu zanieczyszczenia powietrza. Najwięcej słońca występuje w południowej części Polski, w takich miastach jak Wrocław, Kraków, Rzeszów czy Lublin, co często kłóci się z przekonaniem, że najładniejsza i najbardziej słoneczna pogoda panuje przede wszystkim nad morzem. Warto wspomnieć, że w tych rejonach znajdują się również jedne z największych farm fotowoltaicznych w kraju.
Duże znaczenie ma między innymi farma w Jaworznie, która należy do spółek powiązanych z Tauronem i która rocznie może wyprodukować nawet 5 000 MWh. Oprócz tego nie bez znaczenia okazują się farmy fotowoltaiczne w Bierutowie (produkująca około 2 170 MWh) i Cieszanowie (z mocą sięgającą około 2 000 MWh). Warto nadmienić, że znaczenie farm fotowoltaicznych w Polsce wciąż wzrasta. Wśród odnawialnych źródeł energii słońce wyróżnia się 41% udziałem i zajmuje drugie miejsce zaraz po energii wiatrowej z wynikiem 43%. Według przewidywań w ciągu najbliższych lat udział energii słonecznej może znacznie wzrosnąć, do czego zachęcają również liczne dofinansowania oraz możliwość zadbania o środowisko.
Kiedy farma fotowoltaiczna w Polsce się opłaca?
Analizując nasłonecznienie w Polsce i fotowoltaikę, która wciąż się rozwija, można łatwo zauważyć, że staje się ona godnym uwagi rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcieliby zdecydować się na nowoczesne i opłacalne inwestycje. Nie jest jednak tajemnicą fakt, że każda inwestycja, która powinna przynosić dochody, musi wyróżniać się przemyślanym planem i dobrym wykorzystaniem dostępnych środków. Czy wiesz, że w przypadku budowy farmy fotowoltaicznej analiza finansowa jest jednym z najważniejszych kroków, które mają ogromny wpływ na sukces inwestycji? W takim projekcie warto między innymi uwzględnić koszt budowy instalacji fotowoltaicznej, prognozowane przychody, zasady sprzedaży energii oraz ewentualne sposoby na jej finansowanie. Wówczas zyskamy większą pewność, że wydatki szybko się zwrócą i okażą się opłacalnym wyborem.