pkf s.a. logotyp classic

Czy powinniśmy ubezpieczyć naszą instalację PV?

ubezpieczenie fotowoltaiki
26 listopada, 2021

Wysoka trwałość i stabilność energetyczna, jaką cieszą się panele fotowoltaiczne, uspokaja wielu inwestorów i oddala widmo potencjalnych awarii. Przez pierwszych kilka lat od montażu obowiązuje także gwarancja producenta. Wszelkie usterki mechaniczne zostaną pokryte z tego tytułu, a inwestor nie musi się martwić o dodatkowe koszty. Jednak oprócz awarii wynikających z wad konstrukcyjnych, panele fotowoltaiczne mogą ulec innym uszkodzeniom, nieobjętym gwarancją. Jedyną ochroną przed dodatkowymi czynnikami ryzyka staje się zatem zakup odpowiedniego ubezpieczenia. Ile kosztuje polisa ubezpieczeniowa na instalację fotowoltaiczną w firmie? Czy warto ją wykupić?

Kiedy ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych może okazać się przydatne?

Ogniwa fotowoltaiczne stanowią najbardziej widoczną część całego systemu (również najbardziej narażoną na uszkodzenia). Jednak cała instalacja składa się z wielu innych komponentów. Awaria może nastąpić w najmniej przewidywanym momencie. Jeśli ustała gwarancja od producenta, wykup ubezpieczenia od awarii staje się sprawą priorytetową dla każdego przedsiębiorstwa. Koszty ewentualnej naprawy znacznie przewyższają wydatek na samą polisę, co w pełni uzasadnia jej wykupienie. Warto jednak pamiętać, że sama awaria mechaniczna nie wyczerpuje listy potencjalnych zagrożeń dla efektywnego działania fotowoltaiki.

Gwarancja producenta nie obejmuje uszkodzeń wynikających z gradu, deszczu, śniegu. Jeżeli dach ulegnie pożarowi na skutek uderzenia pioruna, o świadczeniu gwarancyjnym również możemy zapomnieć. Niestety coraz powszechniejszym zjawiskiem stają się kradzieże paneli fotowoltaicznych. Na szkody najbardziej narażone są duże farmy PV, dostarczające energię do przylegających do nich przedsiębiorstw. Czy Twoja firma zainwestowała w instalację fotowoltaiczną o dużej mocy? Z pewnością chciałbyś uniknąć strat wynikających z włamania lub wandalizmu. Polisa ubezpieczeniowa będzie wówczas jedyną opcją skutecznej ochrony.

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych okazuje się rozsądną decyzją już na samym początku inwestycji. Polisa ubezpieczeniowa obejmuje bowiem te ryzyka, jakie nie mogą stanowić podstawy do ubiegania się o zwrot kosztów z tytułu gwarancji.

ubezpieczenie pv

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej cena

Wśród ofert dla firm na ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej, cena i zakres ochrony stanowią podstawowy czynnik wyróżniający. Ubezpieczenie fotowoltaiki na gruncie będzie tańsze, niż polisa dla instalacji umieszczonej na dachu wielkiej hali magazynowej. Na cenę ostateczną wpływa także moc całego systemu, jakość poszczególnych komponentów, rodzaj instalacji, a w przypadku systemów już funkcjonujących – historia dotychczasowych awarii. Polisa na ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych dla firm jest produktem personalizowanym pod kątem specyfikacji systemu PV oraz potrzeb danego przedsiębiorstwa. Trudno tu podać konkretne widełki cenowe. Jednak jeśli zastanawiasz się, czy warto wykupić ubezpieczenie dla Twojej instalacji, odpowiedź jest jednoznaczna – warto, a nawet trzeba. Ochroni Cię to przed dotkliwymi konsekwencjami zdarzeń losowych, które mogą zniweczyć kosztowną inwestycję i unicestwić plany na zapewnienie firmie darmowej energii.

1 Comment

  • Adamson123, 25 lipca, 2023
    Reply

    Wydaje mi się, że przynajmniej w Polsce, gdzie pogoda potrafi się zmieniać diametralnie z dnia na dzień, konieczne jest ubezpieczenie fotowoltaiki. Wiatr, grad, wyładowania atmosferyczne to tylko niektóre z zagrożeń. Ja miałem akurat okazje ubezpieczyć się podczas podpisywania umowy, ale jeżeli ktoś nie miał takie możliwość to polecam zapoznać się z https://portalubezpieczenie.pl/inne-ubezpieczenia/ubezpieczenia-majatkowe/ubezpieczenie-fotowoltaiki/ Tutaj macie wszystko mniej więcej wyjaśnione, podsyłałem to koledze i w sumie później znalazł fajna ofertę
    odpowiedz
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.