- Moduły PV
- 0 Comment
Wydajność paneli fotowoltaicznych a pory roku
W dobie stale rosnących cen prądu panele fotowoltaiczne cieszą się szczególnym zainteresowaniem przedsiębiorców. Niektórzy obawiają się jednak, że wydajność fotowoltaiki nie będzie tak samo duża przez cały rok. Ile produkuje fotowoltaika latem energii? Czy panele fotowoltaiczne produkują prąd zimą? Poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.
Co wpływa na wydajność ogniw fotowoltaicznych?
Działanie fotowoltaiki opiera się na naświetlaniu paneli promieniami słonecznymi. Zdawałoby się zatem, że im bardziej słoneczny dzień, tym więcej energii wyprodukuje system. W rzeczywistości jednak sprawność paneli zależy również od innych czynników. Na to, kiedy panele są najbardziej wydajne, wpływają nie tylko warunki atmosferyczne, ale też model i producent paneli solarnych oraz sposób i miejsce montażu fotowoltaiki.
Ile w zimie produkuje fotowoltaika energii?
Biorąc pod uwagę poziom nasłonecznienia w konkretnym okresie, mogłoby się wydawać, że sprawność i wydajność paneli fotowoltaicznych są niewielkie w okresie jesieni i zimy ze względu na to, że słońce świeci wtedy krócej i mniej intensywnie. A jaka jest prawda – ile prądu produkuje fotowoltaika w zimie? Jeśli panele są odśnieżone i w dzień świeci słońce, to fotowoltaika bezproblemowo wytwarza energię elektryczną. Jest jej jednak nieco mniej niż latem, ze względu na krótszy dzień i mniej intensywne nasłonecznienie. To sprawia, że wydajność systemu w zimie obniża się, zwłaszcza w grudniu i styczniu, gdy światła słonecznego jest najmniej.
Co ciekawe, wraz z obniżaniem się temperatury wzrasta natomiast efektywność modułów słonecznych. To oznacza, że bardzo dobre warunki do wytwarzania energii występują w chłodne, ale słoneczne dni, zarówno w miesiącach letnich, jak i w okresie zimy i jesieni. Co więcej, to właśnie wysokie, przekraczające 25 stopni Celsjusza temperatury mogą okazać się szkodliwe dla prawidłowego funkcjonowania instalacji i mogą spowodować, że fotowoltaika będzie działać mniej skutecznie niż na przykład w temperaturze 5-10 stopni.
Na to, ile prądu z fotowoltaiki w zimie można uzyskać, wpływa kilka czynników, m.in. lokalizacja systemu, szerokość geograficzna, kąt nachylenia paneli oraz miesiąc. Statystycznie najmniej prądu instalacja wytworzy w grudniu i styczniu. Wówczas w miesiącu do wykorzystania pozostaje około 20-30 kWh. Nieco więcej, bo około 60 kWh wyprodukuje w lutym.
Kiedy najlepiej działają panele fotowoltaiczne?
Ilość wyprodukowanego przez moduły prądu jest różna w zależności od pory roku i miesiąca. W jakich miesiącach panele fotowoltaiczne produkują najwięcej prądu? Są to miesiące letnie. W okresie tym możliwe jest wytworzenie nawet około 180 kWh energii elektrycznej w ciągu miesiąca przez instalację o mocy 1 kWp.
Kiedy najlepsze słońce dla fotowoltaiki?
Duże natężenie słoneczne, które występuje latem, sprawia, że efektywność paneli solarnych zdecydowanie rośnie. Najczęściej instalacja PV produkuje wówczas najwięcej energii – zwykle więcej, niż firma jest w stanie wykorzystać na bieżące potrzeby. Duże ilości słońca, a tym samym nadmiar wytworzonego dzięki niemu prądu, można jednak wykorzystać później – energia jest przekazywana do sieci energetycznej i można ją wykorzystać np. zimą.
Nie znaczy to jednak, że najlepszą sprawność paneli można uzyskać wyłącznie w lecie. Co istotne, mróz może poprawić sprawność paneli fotowoltaicznych. Nowoczesne instalacje działają nawet w temperaturach do -40 stopni Celsjusza, pod warunkiem, że dzień jest dość słoneczny. Ponadto wbrew pozorom fotowoltaika produkuje energię również w pochmurne dni, niezależnie od pory roku, choć jest jej mniej niż wówczas, gdy niebo jest bezchmurne.
Czy fotowoltaika na dachu może stanowić niebezpieczeństwo?
Czy fotowoltaika opłaca się w 2023 roku?
Jakie panele fotowoltaiczne: monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Co wybrać?
Czy fotowoltaika jest bezpieczna? Odpowiadamy
Wydajność paneli fotowoltaicznych a pory roku
Kradzież paneli fotowoltaicznych – jak się chronić?
Kiedy instalować fotowoltaikę? Podpowiadamy
Rekordowy wzrost cen energii w 2023 roku. Ile będzie kosztować 1 kWh?
Kiedy fotowoltaika nie produkuje prądu?
Panele fotowoltaiczne produkują zatem energię elektryczną przez cały rok. Jedyne przypadki, kiedy fotowoltaika nie produkuje prądu, to pora nocna i sytuacja, gdy panele są w całości przykryte śniegiem. Jeśli zatem regularnie odśnieżasz i czyścisz instalację z zabrudzeń, nie musisz się obawiać, że przestanie ona wytwarzać prąd w ciągu dnia, choć w pochmurny dzień zapewne będzie go mniej. Co istotne, w takich przypadkach braki w produkcji energii są pobierane samoistnie z sieci energetycznej.