- Fotowoltaika, Ochrona
- 0 Comment
Kradzież paneli fotowoltaicznych – jak się chronić?
Instalacje fotowoltaiczne są coraz częściej montowane przez osoby prywatne i przedsiębiorców w całym kraju. Niestety, wraz ze wzrostem popularności tego rozwiązania, wzrosła też liczba kradzieży komponentów systemów solarnych. Ogniwa lub falowniki mogą być dla złodziei bardzo cennym łupem – są odsprzedawane na rynku jako używane za niemałe kwoty. Na pewno zastanawiasz się jak chronić panele fotowoltaiczne przed kradzieżą. Lepsza będzie inwestycja w monitoring czy ubezpieczenie? Opisujemy kilka skutecznych metod ochrony paneli słonecznych i innych elementów instalacji solarnej.
Instalacje fotowoltaiczne w Polsce – czy kradną panele fotowoltaiczne?
Twoja obawa o to, że ktoś może ukraść Twoje panele słoneczne, jest słuszna. W końcu instalacje montuje się na zewnątrz, często na dużych przestrzeniach, a ogniwa są cennymi komponentami, które łatwo sprzedać na kilka sposobów. Wbrew pozorom popyt na kradzione panele fotowoltaiczne (często oznaczane po prostu jako używane) jest całkiem spory.
Szczególnie narażone na działalność złodziei są systemy zlokalizowane na gruncie, np. jako farmy solarne. Wszelkie komponenty takiej inwestycji stanowią łatwy cel, ponieważ jest ona bezobsługowa – w większości przypadków nie nadzoruje jej żaden pracownik. Bez odpowiednich zabezpieczeń będzie więc istniało spore ryzyko, że ktoś nieuczciwy ukradnie nie tylko panele słoneczne, ale także inne elementy, takie jak falowniki, kable czy nawet metalowe wsporniki, na których umocowane są ogniwa. Straty, wynikające z opisanego zdarzenia, mogą być liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Wynikają one nie tylko z ukradzionych komponentów, ale także uszkodzeń, często dokonywanych przez złodziei.
Warto podkreślić, że kradzież paneli fotowoltaicznych z dużych farm słonecznych to w wielu przypadkach starannie zaplanowane i przygotowane przedsięwzięcie. Bez dobrych zabezpieczeń złodzieje bez problemu poradzą sobie z demontażem komponentów Twojej instalacji. Warto więc poczynić kroki, które zapewnią odpowiednią ochronę systemu solarnego.
Jak zabezpieczyć fotowoltaikę na gruncie i nie tylko – podstawowe środki ochrony
Istnieje kilka sposobów na to, by zabezpieczyć swoją instalację fotowoltaiczną – i to bez względu na to, czy znajduje się ona na gruncie, czy na dachu budynku (w tym drugim przypadku też zdarzają się kradzieże). Opiszemy krótko każdy z nich.
- Odpowiednie materiały
Już na etapie projektowania instalacji możesz wdrożyć rozwiązania, zapewniające jej solidną ochronę. Mowa tutaj o zastosowaniu odpowiednich materiałów i nie mamy na myśli, tylko ogrodzenia wokół farmy słonecznej. Takie rozwiązanie nie powstrzyma złodziei. O wiele skuteczniejsze będzie wykorzystanie w projekcie instalacji materiałów odpornych na cięcie. Na rynku są dostępne komponenty mocujące, których rozdzielenie wymaga sporo czasu i wysiłku. Dobrym pomysłem mogą okazać się również śruby przeciwkradzieżowe. Wielu złodziei zrezygnuje ze swoich zamiarów, napotykając takie przeszkody.
- Monitoring
Rozwiązanie, wykorzystujące kamery, może nie tylko uchronić przed kradzieżą elementów instalacji fotowoltaicznej, ale przede wszystkim pozwolić na skuteczne ściganie złodziei. Dobry monitoring zarejestruje np. ich wizerunki lub numery tablic rejestracyjnych samochodów. Pamiętaj, że w przypadku kamer masz do wyboru dwa rozwiązania – rozstawić je w widocznych miejscach, dzięki czemu będą one pełniły dodatkowo rolę „straszaka” bądź ukryć je, usypiając czujność nieproszonych gości.
- System alarmowy
Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć falownik przed kradzieżą, sprawdź czy w obrębie Twojej instalacji istnieje możliwość zamontowania systemu alarmowego. Takie rozwiązanie skutecznie odstraszy złodziei i świetnie sprawdza się w przypadku dużych, bezobsługowych przedsięwzięć. Na zdemontowanie poszczególnych komponentów fotowoltaiki potrzeba czasu – nikt nie będzie chciał tego robić przy hałasującej syrenie alarmowej oraz perspektywie przybycia na miejsce zdarzenia ochrony. Zadbaj jednak o to, by system był odpowiednio czuły. Nie powinien reagować na małe zwierzęta, ale musi sprawnie wykrywać człowieka.
- Ubezpieczenie
Ostatnim z opisywanych rozwiązań jest wykupienie polisy, która uwzględnia takie zdarzenia, jak kradzież paneli fotowoltaicznych. Odpowiednie ubezpieczenie zwróci koszty strat, poniesionych w wyniku działalności złodziei. Nie jest to rozwiązanie najtańsze, ale biorąc pod uwagę cenę, którą trzeba zapłacić za nowe komponenty i naprawę uszkodzeń, może okazać się bardzo opłacalne. Pozwoli Ci także spać spokojnie – ze świadomością, że Twoja fotowoltaika jest dobrze zabezpieczona.
Czy fotowoltaika na dachu może stanowić niebezpieczeństwo?
Czy fotowoltaika opłaca się w 2023 roku?
Jakie panele fotowoltaiczne: monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Co wybrać?
Czy fotowoltaika jest bezpieczna? Odpowiadamy
Wydajność paneli fotowoltaicznych a pory roku
Kradzież paneli fotowoltaicznych – jak się chronić?
Kiedy instalować fotowoltaikę? Podpowiadamy
Rekordowy wzrost cen energii w 2023 roku. Ile będzie kosztować 1 kWh?