pkf s.a. logotyp classic

Jak wygląda recykling zużytych paneli PV?

recykling paneli fotowoltaicznych
21 stycznia, 2022

Fotowoltaika jest najszybciej rozwijającym się sektorem odnawialnych źródeł energii w Polsce. Z technologii korzysta coraz więcej przedsiębiorstw, które chcą uniezależnić się od wahań cen prądu na światowych rynkach. Jednak nawet najnowocześniejsze urządzenia mają swoją określoną żywotność. Co zrobić po zakończeniu terminu przydatności paneli? Rozwiązanie jest jedno: oddać je do recyklingu.

Kiedy panele nadają się do utylizacji?

Nie musisz przejmować się, że zakupiony system fotowoltaiczny będzie nadawać się niebawem do zezłomowania. Obecnie produkowane urządzenia są w stanie pracować przez ok. 25 lat. Ich funkcjonowanie zależy jednak od kliku czynników. Mowa przede wszystkim o warunkach atmosferycznych (np. intensywne opady śniegu) i jakości wykonania. Dlatego należy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych rozwiązań w tej dziedzinie.

Zauważ jednak, że po upływie terminu przydatności, panele dalej działają. Produkują jednak znacznie mniej prądu. Dlatego większość przedsiębiorstw decyduje się na ich wymianę i recykling zużytych części.

Kraje produkujące najwięcej odpadów fotowoltaicznych

Etapy recyklingu modułów fotowoltaicznych

Typowy panel słoneczny składa się ze szkła (76%), polimerów (10%), aluminium (8%), krzemu (5%) i jednego procenta miedzi. Do tego dochodzą czasem niewielkie ilości srebra, cyny czy ołowiu (mniej niż 0,1%). Oczywiście proporcje różnią się w zależności od producenta. Jednak najważniejsze jest to, że większość wymienionych surowców nadaje się do recyklingu.

Utylizacja przebiega wieloetapowo. Na samym początku oddziela się aluminiową ramę od pozostałych części modułu. Metal jest wyjątkowo prosty w recyklingu, podobnie jak szkło. O ile wymienione już materiały podlegają przetapianiu, to wobec reszty należy zastosować inne metody utylizacji. Ogniwa słoneczne z krzemu poddaje się wytrawianiu, aby przygotować je do wzbogacania. Tylko tak mogą odzyskać swoje pierwotne właściwości. Pozostałe surowce utylizuje się w wysokiej temperaturze.

Zupełnie inaczej proces wygląda w przypadku paneli cienkowarstwowych. Trafiają one w całości do niszczarki. Maszyna do recyklingu paneli fotowoltaicznych rozdrabnia je na drobne części, co pozwala na zastosowanie dalszej obróbki.

Jak wygląda recykling paneli fotowoltaicznych w Polsce?

Co prawda fotowoltaika dynamicznie się rozwija w naszym kraju, ale jest jeszcze dość młodym rynkiem. W związku z tym zjawisko recyklingu modułów PV nie występuje na tak dużą skalę, jak na Zachodzie. Niemniej powstało już kilka firm, które specjalizują się w tym zakresie.

Polską specyfiką jest zaś nałożenie obowiązku osiągnięcia właściwego poziomu zbierania ZSEE na przedsiębiorców. Działające w tej branży firmy mogą więc – o ile nie zmieni się prawo – sporo zapłacić za niewywiązanie się ze zobowiązania. Na szczęście nie musisz się tym przejmować jako użytkownik paneli.

Ile wynosi cena recyklingu modułów PV?

To najbardziej paląca kwestia. Czy twoja firma będzie w stanie opłacić wymianę oraz utylizację przestarzałych urządzeń? Zapewniamy, że w kwestii takiej, jak recykling paneli fotowoltaicznych cena nie obciąży twojego budżetu. Koszt usługi oblicza się na podstawie wagi instalacji. Przeciętnie wynosi on 1,50 zł/kg, maksymalnie 1,80 zł/kg. Najkorzystniejsza opcja oznacza, że poddanie recyklingowi paneli o łącznej wadze 300 kg nie będzie kosztować więcej niż 450 zł.

Nowoczesna firma i nowoczesne rozwiązania

Czy więc warto martwić się o koszt utylizacji? Z pewnością nie trzeba. Jest on zaledwie niewielką częścią zysków, jakie otrzymuje twoja firma w związku z produkcją darmowej energii. Na dodatek utylizacja paneli fotowoltaicznych to jednorazowy wydatek raz na ćwierćwiecze. Każda dobrze prosperująca firma jest w stanie pokryć koszty recyklingu.

Nie można przy tym zapomnieć o najważniejszym, czyli budowie wizerunku nowoczesnego, odpowiedzialnego przedsiębiorstwa, dla którego wartości współczesnego świata są niezwykle ważne w opracowywaniu strategii. Recykling paneli fotowoltaicznych w Polsce to jeden z najlepszych sposobów na osiągnięcie wyznaczonego celu.