- Fotowoltaika, Technologie
- 0 Comment
W ostatnich latach fotowoltaika stała się bardzo popularna, a po panele słoneczne sięga coraz więcej inwestorów. Rosnące ceny energii i dodatkowe podatki sprawiają, że uwagę na panele słoneczne zwracają też przedsiębiorcy. Z tekstu dowiesz się, czy fotowoltaika dla biznesu jest opłacalna i jak można obniżyć koszty jej budowy?
Fotowoltaika dla firm – opłacalność małych i dużych instalacji
Obiekty przemysłowe są największymi odbiorcami energii w Polsce. Ilości energii potrzebnej do zasilania niektórych zakładów produkcyjnych wyposażonych w maszyny jest porównywalna z całymi małymi miasteczkami. Nic dziwnego, że przedsiębiorcy z coraz większą trwogą patrzą na rosnące ceny energii. Do tego dochodzi nowy podatek, czyli opłata mocowa, który w największym stopniu dotyka właśnie przedsiębiorców. Dla firm działających na granicy opłacalności może się to okazać gwoździem do trumny.
Fotowoltaika dla firm – opłacalność małych i dużych instalacji
Koszt instalacji zależy od ilości paneli i wielkości instalacji, jednak zawsze wiąże się ze sporym wydatkiem. Cena instalacji 1 kWp waha się od 3 do nawet 6 tysięcy złotych, co przy dużych instalacjach może plasować koszty nawet na poziomie kilkuset tysięcy złotych.
Oczywiście zadasz pytania: czy fotowoltaika jest opłacalna i kiedy mi się to zwróci? Trudno oszacować dokładnie okres zwrotu, ponieważ różne są ceny instalacji, warunki techniczne i procentowa ilość energii pozyskiwanej ze słońca w stosunku do elektrycznej zużywanej w Twojej firmie. Szacuje się, że instalacja wraz z naprawami serwisowymi i wymianą falowników po 10 latach powinna zwrócić się w ciągu 6 – 9 lat od rozpoczęcia pracy. Krótszy czas zwrotu mają duże instalacje fotowoltaiki dla firm. Opłacalność mniejszych jest niższa, jednak zawsze taka instalacja przyniesie korzyści.
Biorąc pod uwagę, że producenci gwarantują ponad 20 lat sprawności paneli, ponad połowa czasu pracy instalacji to czysty zysk. Ponadto pobierając i wykorzystując energię słoneczną w ciągu dnia, obniżysz wartość opłaty mocowej. Dlatego przy dużych inwestycjach można mówić nawet o zysku na poziomie 400 % zainwestowanych środków w ciągu 25 lat.
Fotowoltaika dla biznesu – wsparcie organów państwowych
Dzięki planom inwestycji w OZE ze strony Unii Europejskiej i związanymi z tym dopłatami rządowymi opłacalność fotowoltaiki w Polsce jest spora. Na jakie dopłaty możesz liczyć jako przedsiębiorca? Dla firm skierowany jest program Energia Plus, w ramach którego możesz otrzymać niskooprocentowaną pożyczkę na inwestycję w panele FV. Ponadto przewidziany jest zwrot do 50 % kosztów inwestycji. Jako dodatkowe wsparcie można uznać szansę skorzystania z umowy prosumenckiej, w ramach której nadwyżki energii są magazynowane u dostawcy prądu.