- Fotowoltaika, Technologie
- 1 Comment
Szukasz nowego rozwiązania w zakresie energii odnawialnej, które maksymalizuje efektywność instalacji fotowoltaicznej? Możesz zastanowić się nad przejściem z tradycyjnych paneli słonecznych na panele bifacial. Początki dwustronnych solarów sięgają lat 70. XX wieku, ale dopiero od niedawna komponenty te mają parametry, które pozwalają w bardzo skuteczny sposób poprawiać wydajność całej instalacji. Wyjaśniamy czym są tego typu produkty, podpowiadamy jak montować panele bifacial i przytaczamy kilka istotnych statystyk.
Czym dokładnie są dwustronne panele fotowoltaiczne?
Dwustronny panel słoneczny jest dokładnie tym, na co wskazuje jego nazwa. Zamiast wytwarzać energię słoneczną tylko z jednej strony (z przodu modułu), panel bifacial ma „dwie twarze” i jest w stanie wytwarzać energię słoneczną z obu stron. Tak więc, niezależnie od kierunku, w którym świeci słońce, może generować moc.
Podobnie, jak zwykłe panele słoneczne, modele bifacial występują w wielu rozmiarach i typach. Zwykle jednak są zaprojektowane w taki sposób, by łatwo można było zamontować je na powierzchni odbijającej światło i efektywnie wykorzystać obie strony panelu. Istotną różnicą konstrukcyjną między panelami jednostronnymi i dwustronnymi jest brak tylnej warstwy folii ochronnej w tym drugim przypadku. Zamiast folii w komponentach typu bifacial występuje szyba ze szkła hartowanego lub innego materiału, który przepuszcza światło.
Jak działają panele dwustronne?
Ale dobrze zrozumieć, jak działają panele bifacial, musimy najpierw zrozumieć zasadę funkcjonowania zwykłych modułów. Tradycyjne panele są czasami określane jako jednofazowe. Działają za pośrednictwem ogniw słonecznych na powierzchni panelu, wychwytując fotony (czyli maleńkie jednostki światła i promieniowania elektromagnetycznego), a następnie przekształcając je w energię.
Kiedy zastanawiasz się, jak montować panele bifacial, na pewno nie powinieneś koncentrować się na zwiększaniu liczby ogniw w celu osiągnięcia lepszej wydajności instalacji. Zamiast tego należy zmienić konstrukcję panelu słonecznego, aby fotony mogły docierać do ogniw z dwóch kierunków. Pozwala to wykorzystać nie tylko światło słoneczne, ale także światło odbite.
Konstrukcja pod panele bifacial – jak i na czym ją ustawić?
System, sposób i miejsce mocowania paneli w znacznym stopniu wpływa na wydajność modułów dwustronnych. Najlepiej działają one, gdy są montowane w pobliżu odblaskowych powierzchni. Rzadko znajdą zastosowanie na dachach, nawet w przypadku budynków komercyjnych.
Zwykle dwustronne panele fotowoltaiczne instaluje się na gruncie. Wtedy solary mogą efektywnie wykorzystywać współczynnik odbicia światła danej powierzchni – tzw. albedo. Najwyższe wartości tego współczynnika (nawet 80-95%) osiąga np.: biała płytka, jasny żwir, malowany na biało beton, biały piasek lub pokrywa śnieżna. Najniższy współczynnik albedo charakteryzuje wodę (poniżej 10%), trawę, ciemny żwir i skały.
Na pewno zastanawiasz się także jak montować panele bifacial? Do wyboru są najczęściej trzy układy – standardowy (czyli moduły ułożone pod określonym kątem w kierunku południowym), pionowo (panele zwrócone na wschód i zachód) oraz na trackerze. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wciąż pozostaje standardowe ułożenie paneli. Tracker jest dość kosztownym rozwiązaniem, a pionowa konstrukcja wiąże się z ograniczeniem liczby modułów, które można zmieścić na danej powierzchni.
Panele bifacial opinie o wydajności
Rynek zdominowany jest obecnie przez jednostronne moduły fotowoltaiczne. Jednak przewiduje się, że w ciągu najbliższych 10 lat panele bifacial zdobędą aż 60% udziału w światowym rynku. Wynika to ze zdolności dwustronnych paneli słonecznych do generowania większej mocy. Szacuje się, że mają one nawet o 20-30% wyższą wydajność niż standardowe komponenty, ponieważ mogą wykorzystywać światło słoneczne, odbijające się od ziemi. Dobrze radzą sobie w pochmurnych i śnieżnych warunkach. Oczywiście – wiele zależy od odpowiedniego ustawienia instalacji oraz jakości zastosowanych komponentów.
Eksperci uważają również, że na sprawność paneli dwustronnych w dużym stopniu wpływa szerokość geograficzna. Jeśli instalacja zostanie zamontowana poniżej 65° szerokości geograficznej, panele będą generować o 12% więcej energii w porównaniu do tradycyjnych modeli. Jednak już na szerokościach geograficznych 65° i wyższych będą wytwarzać aż o 70% więcej energii!
1 Comment